50-ÅRS JUBILÆUM:
EN HYLDEST TIL
VORES STAMKUNDER
SEPTEMBER 2023
I år fylder Lyngby Storcenter rundt. Helt præcist 50 år. Og hvilken anledning er bedre end den, til at fejre de kunder der har været med helt fra start?
Det føles næsten som om, at de har været der altid. I 50 år har Lyngby Storcenter været stedet, man tog hen, når man skulle finde alt samlet ét sted.
Gå direkte til:
- Hyldest til vores stamkunder
- Jubilæumsprogram
- Butikker der har været med fra starten af
- Spændende konkurrencer med PLUS+
- Stamkunder og deres historier i rampelyset
- Tilbud fra butikker
Hyldest til vores stamkunder
Til dette 50-års jubilæum i år, har vi valgt at kigge udad – ikke ind. Når vi gør det, får vi hurtigt øje på alle de skønne mennesker, der har fyldt Lyngby Storcenter siden 1973. Derfor er det stamkunderne, der skal hyldes. Dem, som er kommet hos os i mange år og stadig gør, er nemlig grunden til at Lyngby Storcenter for mange er et helt særligt sted. Ved altid at tage udgangspunkt i stamkunderne gør vi jubilæet vedkommende for vores nuværende– og kommende kunder og giver de besøgende en ægte følelse af, at Lyngby Storcenter både ser og påskønner dem. Alle aktiviteter tager derfor udgangspunkt i, at vi hylder vores stamkunder.
Tillykke til vores stamkunder siden opførelsen af Lyngby Storcenter, tirsdag den 2. oktober i 1973.
Jubilæumsprogram
Selve fødselsdagsfejringen vil finde sted mandag den 2. oktober, men i hele den kommende jubilæumsperiode uge 37-43, vil I opleve mange spændende aktiviteter med fokus på perioden fra dengang til nu samt diverse præmier og konkurrencer som hyldest til vores stamkunder.
- 50-års jubilæumsudstilling med fokus på årtierne 70’erne, 80’erne, 90’erne, 00’erne og 10’erne.
- Fede konkurrencer i vores grabber, lykkehjul, ”Vind årtiernes designikoner gennem tiden” og mange andre.
- Rundvisning med Stadsarkivaren Mette Henriksen.
- Musik i gangene og i parkeringskælderen med de forskellige årtiers stilarter.
- Giveaway med tryk på egen LSC jubilæums mulepose.
- Serveringspersonale i gangene med; chokolade, bolsjer og andre lækkerier.
- Champagnevogn til vores Plus-kunder (fordelskunder).
- Vedbæk Pigegarden.
- Lyngby Boldklub, Stardance studio, Love2Dance og musikskolen kommer med forskellige indslag.
Butikker der har været med fra starten
Udover vores kære stamgæster vil vi også gerne fejre en række butikker der har været en del af Lyngby Storcenter igennem alle 50 år, som også fortjener at blive hyldet:
IdéNyt, Ginsborg, Matas, Kaufmann, Boutique Dor, Birk sko (Skoringen), Neye m. fl.
- Stort tillykke med de 50 år og jeres mange års eksistens i Lyngby Storcenter!
Stamkunder og deres historier i rampelyset
Vores sjæl ligger i de kunder der har fyldt vores butikker, gange og Store Torv med liv, siden vi i ’73 slog dørene op. Dem der har tilbragt både en del af deres barndom, ungdom og voksenliv hos os, og er kommet igen og igen, indtil de kunne kaldes stamkunder. Dem skylder vi en særligt stor tak.
De fortjener at komme frem i lyset og blive fejret – for hvem kan fortælle vores historie bedre end dem?
Lyngby Storcenter skaber minder gennem generationer
For mange har centret været det første sted, man i sin ungdom fik lov at gå på opdagelse og hænge ud med vennerne, uden forældrenes indblanding. Det var det dér, man tog ungerne med hen, når de første små sandaler skulle købes og sidenhen når konfirmanden skulle klædes på. Centeret har fulgt mange mennesker gennem hele deres liv og er derfor med tiden blevet genstand for utallige nostalgiske minder og følelser.
Spændende konkurrencer med PLUS+
I lyngby Storcenter appen finder du altid de seneste nyheder, tilbud samt præmier eller konkurrencer du kan deltage i med dine optjente point. Den seneste Jubilæumskonkurrence i appen tager afsæt i den fysisiske udstilling i Lyngby Storcenter om årtiernes designikoner gennem tiden. Du kan vinde præmier for 10.000 kr.
Du kan læse mere om fordelsprogrammet PLUS+ her.
Eller du kan hente appen allerede nu og deltage i konkurrencen, hvor der er fede præmier på højkant.